GELC 2015 - PROGRAMME
GELC 2015 - PROGRAMME
PDF Print E-mail

GELC Home | Speakers’ Profile | Programme | Registration

Day 1 Monday 9 March 2015

Time

Event

Venue

7.30am

Registration

Peony Main Ballroom Foyer

9.00am

Welcome Address

Mr Chan Poh Meng, President, Academy of Principals (Singapore)

Peony Main Ballroom

 

9.05am

Opening Address

Ms Indranee Rajah, Senior Minister of State,
Ministry of Education and Ministry of Law

Peony Main Ballroom

9.30am

Keynote 1

Dr Robyn R. Jackson, Mind Steps Inc, USA

The Number One Leadership Mistake

Chair : Mr Chan Poh Meng, Raffles Institution

Peony Main Ballroom

 

 

11.00 am

TEA BREAK

Roselle Main Ballroom

 

 

11.30am

Keynote 2

Professor Zhang Minxuan, Research Institute of International and Comparative Education, Shanghai Normal University, China

The World Perspective and Shanghai Changes in Basic Education”

Chair : Mrs Tan Wai Lan, CHIJ St Nicholas Girls’ School

Peony Main Ballroom

 

 

1.00pm

LUNCH

Roselle Main Ballroom

2.00pm

CONCURRENT SESSIONS

Code

Title

Venue

A

Success with Low Progress Learners

Elias Park Primary School & MacPherson Secondary School

Chair: Mr Michel Saw, Edgefield Primary School

Roselle Main Ballroom

4601A & 4602

B

Critical & Innovative Thinking

Kranji Secondary School & Punggol Primary School

Chair: Mdm Alice Heng, Broadrick Secondary School

Roselle Main Ballroom

4701B & 4702

C

Creating a Borderless Education Pathway

Ang Mo Kio Secondary School and Raffles Institution

Chair: Mr Dennis Yap, Opera Estate Primary School

Peony Junior Ballroom

4411 & 4412

D

Leadership – the Long View

Ms Helen Choo and Mr Saminathan Gopal

Chair: Mr Lee Seng Hai, Anderson Junior College

Peony Junior Ballroom

4511 & 4512

 

3.00 pm

TEA BREAK

Roselle Main Ballroom

3.30 pm

Keynote 3

Professor Peter Earley, London Centre for Leadership in Learning, Institute of Education, United Kingdom

Leading in a Self-Improving System: Evidence from England

Chair : Mrs Tan Lee Yong, Pioneer Junior College

Peony Main Ballroom

5.00pm

End of Day 1 Programme

 

 

Day 2 Tuesday 10  March 2015

Time

Event

Venue

9.00am

Keynote 4

Professor Helen Wildy, Faculty of Education, University of Western Australia, Australia

A Romp through a Century of Changing Thinking about

Leadership

Chair : Mr Michael De Silva, Innova Junior College

Peony Main

Ballroom

10.30am

TEA BREAK

Roselle Main Ballroom

 

 

11.00am

Keynote 5

Dr Gunnar Lee-Miller, Telos Investment, Singapore

Intentional Leadership in a Multi-Disciplinary World

Chair : Mrs Elsie Poey, Bukit View Primary School

Peony Main

Ballroom

 

 

12.30pm

LUNCH

Roselle Main Ballroom

1.30pm

Keynote 6

Professor James Berry, Eastern Michigan University, USA

Anticipating the Future: Global Learning and the Digital Student

Chair : Mdm Rashidah Ab Rasip, Hougang Primary School

Peony Main

Ballroom

 

 

3.00 pm

TEA BREAK

Roselle Main Ballroom

3.30pm

Keynote7

Dr Noeleen Heyzer, Special Adviser of the United Nations

Secretary-General for Timor-Leste

Education and Leadership for the Future We Want

Chair : Mr Lim Yan Hock, Meridian Junior College

Peony Main

Ballroom

5.00pm

Vote of Thanks

Peony Main

Ballroom

 

End of Conference